Abstract expressionism – nieoczywiste obrazy pełne emocji i ludzkich historii

person Wysłane przez: Martyna Orzechowska list W: Aktualności Dnia: comment Komentarz: 0 favorite Kliknięć: 378

Wśród wielu stylów malarskich znanych współczesnej sztuce – abstract expressionism jest tutaj szczególny. Głównie dlatego, że nie jest on ani jednoznaczny, ani nie ma dla niego jednej szkoły. Ma za to wiele oblicz i kilka nazw, pod które stara się go uporządkować i przypasować. Tak, jak w efekcie abstrakcyjny obraz, który dla każdego widza jest zupełnie czymś innym. I to jest w tym najpiękniejsze!Ekspresjonizm abstrakcyjny

Abstract expressionism, AbEx, ekspresjonizm abstrakcyjny – ma swój początek w latach 40-tych XX wieku w Nowym Jorku. Jego prekursorem był m.in. Jackson Pollock, który swój obraz pt. No. 5, 1948 sprzedał w 2006 roku aż za 140 mln dolarów! Ogromne połacie płótna, kolorowe farby, emocje wylewane z podziurawionych puszek, malowanie patykami bądź palcami, brak geometrii.. Tak, zdecydowanie abstrakt expressionism to szaleństwo! 

Niektórzy twierdzą, że obrazy abstrakcyjne wywodzą się częściowo z europejskiego kubizmu i surrealizmu. Podobnie niezdefiniowane do końca, wymyślne i dające dużą przestrzeń do rozmyślań nad ich wartością. Warto samemu się przyjrzeć tym kierunkom i poszukać wspólny mianownik z abstract expressionism.

Taszyzm, action painting, all-over painting czy color field painting

Co te zwroty mają wspólnego z abstrakcją? Sporo, bo są jej częścią. Nie umiejąc do końca zdefiniować stylu ekspresjonizm abstrakcyjny, gdzie każdy artysta tworzy prawie, że odrębne wizualnie dzieła, starano się go uporządkować. Nie tylko ze względu na formę przekazu, ale również z uwagi na stosowane przez różnych artystów techniki malarskie.

I tak taszyzm – „tache”, czyli plama w j. francuskim to nic innego, jak spontaniczne malarstwo pod wpływem emocji. Farby nanoszone są  z pełną ekspresją, intuicyjnie, pod wpływem chwili. Plan i forma powstają tu i teraz. Na tego typu obrazie abstrakcyjnym widać gołym okiem rozlewaną czy rozpryskiwaną farbę po całym płótnie.

W action painting przywiązuję się równie dużą uwagę do samego procesu tworzenia, w efekcie którego powstaje ostatecznie obraz. Bo to właśnie dana chwila, stan duchowy artysty, jego aktualne doświadczenia w życiu, samopoczucie.. decydują o tematyce, kompozycji oraz formie ekspresji w chwili tworzenia dzieła.

W akcji, w pełnym skupieniu na myślach i głosie serca, wylewając zakamarki duszy na płótno, bez ram i ograniczeń. To pewien proces uzdrawiania dla artysty, uwierzcie mi – coś fantastycznego! Polecam każdemu! Lek na całe zło tego doczesnego świata. Większość moich obrazów to właśnie abstract action painting: Never give up!, Extravert NatureScandinavian Forest czy choćby Mother Nature i Znalazłam.

Trochę bardziej z zamysłem opisywany jest color field painting – malarstwo barwnych płaszczyzn tworzących równie abstrakcyjny obraz (Szukając siebie). Albo all-over painting, czyli liczne powtórzenia - i w kolorach i w kształtach, jak u wspomnianego wcześniej J. Pollocka. Na moim przykładzie: Norwegian Spring, Norwegian Waterfall czy Black and White.

Czym jest zatem abstract expressionism? 

W moim odczuciu, abstract expressionism jest niezdefiniowanym do końca stylem, pełnym ekspresji emocji, kolorów, dowolności medium czy narzędzi malarskich. W efekcie czego powstaje niepowtarzalny obraz, którego nie da się namalować drugi raz. Niejednoznaczne dzieło, gdzie każdy z oglądających widzi to, co jest mu najbliższe. Trochę tak, jak chmury. Każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa, o nieregularnych kształtach. Każdy widzi w niej to, co aktualnie czuję. Punkt widzenia swojej duszy. Ot, to cała magia. Cała ta abstrakcja w obrazach!

Komentarze

Brak komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień