Dojang - koreańskie pieczęcie

person Wysłane przez: Martyna Orzechowska list W: Aktualności Dnia: comment Komentarz: 0 favorite Kliknięć: 531

Witajcie! Chciałabym Wam opowiedzieć kilka słów na temat unikalnych pieczątek z Korei, zwanych dojang. Którymi sygnuje swoje obrazy i reprodukcje. Poznajcie ich historię! I dlaczego te mało znane w Europie pieczątki koreańskie są dla mnie tak istotne?

Korea Południowa - nasz nowy dom!

Wszystko zaczęło się w Korei Południowej, gdzie mieszkaliśmy z rodziną w 2019 i 2020 roku. Początkowo kultura koreańska była dla nas czymś zupełnie nowym. Szybko jednak przyzwyczailiśmy się do wszystkich odmienności i poczuliśmy się tam, jak w domu.

Pewnego razu odwiedzając Muzeum Sztuki Współczesnej w Gyongju, moją uwagę przykuły małe czerwone kwadraciki obecne na wszystkich obrazach. Nie dało się ich nie zauważyć, ponieważ malarstwo koreańskie bazuje głównie na kolorystyce bieli i czerni z niewielką domieszką czerwieni lub różu. Czerwone pieczątki na froncie obrazu zwyczajnie rzucają się w oczy, ciężko je przeoczyć. Przy najbliższej okazji zapytałam o to moich koreańskich znajomych.

Kamienne pieczęcie dojang

Dojang (도장) to spersonalizowane tradycyjne kamienne lub drewniane pieczątki. Używane są one do podpisywania swojego imienia w Hangul (nazwa alfabetu koreańskiego). Dojang wyrzeźbione są w kamieniu lub w drewnie.

Pieczęcie dojang zaczęto stosować od drugiego wieku p. n. e w Korei od drugiego wieku p.n.e., aż po dzień dzisiejszy. Każdy dorosły Koreańczyk posiada swój dojang i używa go przy podpisywaniu oficjalnych dokumentów. Taka pieczęć zastępuje wówczas podpis.

Dojang używane są powszechnie również w malarstwie. Wszyscy koreańscy artyści stemplują swoje dzieła swoimi spersonalizowanymi dojang.

Moja własna i osobista pieczęć koreańska dojang

Jestem bardzo szczęśliwa, że mieszkając w Korei Południowej mogłam zdobyć i formalnie zarejestrować swoją pieczęć dojang. Moja dojang wykonana jest z kamienia, zapakowana w specjalne skórzane etui.

Moje pieczęć zapisana jest w dwóch językach - koreańskim i angielskim, chociaż zarejestrować można ją było tylko w j. koreańskim.

Koreańskiej pieczęci używam jako mój znak autentyczności, do podpisywania moich oryginalnych obrazów oraz ich reprodukcji. Jest to metoda niespotykana powszechnie wśród polskich czy europejskich artystów. Tym bardziej cieszę się, że moje obrazy i reprodukcje wyróżniają się w ten szczególny i unikalny sposób!

"Koreańskie Kimchi" - owoc moich energetycznych obrazów z Korei Południowej

Czas spędzony w Korei Południowej zaowocował powstaniem unikalnej autorska serii energetycznych obrazów oryginalnych pt. "Koreańskie Kimchi". Kolekcja tych obrazów powstała w całości na malowniczej Wyspie Geoje (czyt.: „Godze”) w Korei Południowej, zwanej krajem kimchi.

Obrazy te inspirowane są koreańską kulturą, w której tradycja nieustannie przeplata się z nowoczesnością. Korea najbardziej zaskoczyła nas swoją bezkresną i głęboką zielenią oraz górzystym ukształtowaniem terenu. Seul, największe miasto i stolica Korei, to nie tylko szklane drapacze chmur w dzielnicy Gangdam! Seul otoczony jest przepięknym pasmem górskim, porośniętym w całości bujnymi lasami mieszanymi.

Ogromny wpływ na kolorystykę obrazów z kolekcji miała południowokoreańska natura malowniczej Wyspy Geoje. Druga pod względem wielkości wyspa w Korei, połączona z lądem za pomocą systemu mostów. Nasz koreański dom.

Green and Blue Geoje Island - nasza wyspa

Wyspa Geoje nazywana jest oficjalnie Błękitną Wyspą i jest ważnym miejscem na turystyczno-wakacyjnej mapie Korei. 

Na wyspie Geoje znajdziemy urokliwą, poszarpaną linię brzegową riasowego Morza Żółtego, które na tym obszarze łączy się z Morzem Japońskim. Charakterystyczne dla wybrzeży riasowych są liczne, w całości porośnięte bujną zielenią, malownicze wysepki, wyrastające z błękitnej tafli wody.

Całe to piękno uwieczniają moje obrazy z kolekcji "Koreańskie Kimchi", zresztą zobaczcie sami, czyż nie są podobne?! >>

Pobyt w Korei zaowocował także wieloma pięknymi przyjaźniami z ludźmi z całego świata! Włochy, Brazylia, Singapur, USA, Indie, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Kazachstan, Egipt, Filipiny, Chiny, Rosja, Mozambik, RPA, Korea.. Wiele wspólnych przeżyć i wspomnień!

Ludzie i ich emocje, historie, wspólne przeżycia oraz ich wyjątkowa i unikalna energia - stanowią dla mnie największą inspirację! Energia, którą intuicyjnie wyczuwam i opisuje kolorami na płótnie.

Czas spędzony w Korei był absolutnie wyjątkowy, tak jak wyjątkowe są moje prace zaopatrzone oryginalną, koreańską pieczęcią!

Wszystkie moje obrazy z tego czasu posiadają koreański akcent. A Korea i Geoje Island na zawsze pozostaną w naszych sercach jako miejsca, do których chcielibyśmy kiedyś wrócić..

Komentarze

Brak komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień