Moje trzy kolekcje obrazów, o których Wam trochę opowiem

person Wysłane przez: Martyna Orzechowska list W: Aktualności Dnia: comment Komentarz: 0 favorite Kliknięć: 451

Skąd artysta czerpie inspiracje do swoich obrazów? Bywa, że z najbliższego otoczenia, ludzkich historii, własnych emocji, podróży.. Wszystko to składa się na jedną całość, na dany cykl czy kolekcję obrazów. Norwegian Woods, Korean Kimchi czy Norwegian Fjords - tak oto powstały. Jako odzwierciedlenie moich osobistych przeżyć i kontaktu z ludźmi z danej kultury, gdzie było mi mieszkać. Malarstwo i podróże to cudowny duet. Dla mnie nierozłączny. To główna inspiracja do moich trzech (dotychczasowych) i jakże różnych kolekcji obrazów.

Podróże kształcą i inspirują artystów

Jeśli chcesz stworzyć coś nieprzeciętnego, musisz wyjść ze swojej strefy komfortu. Bo nic tak nie stopuje rozwoju, jak utknięcie na dłużej w wygodnym miejscu. Na szczęście życie nie daje nam za długo odpocząć. Niektórzy z nas sami prowokują los, pakując walizki i jadąc w nieznane. I nie mówię tu o wakacjach all inclusive w zamkniętym hotelu. Tylko o podróżach na własną rękę. Czy to w celach zarobkowych czy z chęci poznania świata. Łączy je jedno – wyzwanie, przygoda, nauka, rozwój i inspiracja.

Polska, Norwegia, Korea i znowu Norwegia, z przerwami na Polskę – tak mniej więcej wygląda ostatnio moje życie. I jestem za to wszystko ogromnie wdzięczna. Gdyby nie przygoda zwana podróżą, nie byłoby tych wszystkich moich obrazów, które już znacie.

Początki - lata szkolne, pierwsze reprodukcje, Polska

Tak naprawdę wszystko, zaczęło się w Polsce, w moim ojczystym kraju, w świecie mojego dzieciństwa. Od reprodukcji słynnych obrazów Vincentego van Gogh’a czy Claude Monet’a, które kopiowałam pieczołowicie już w wieku szkolnym, o czym więcej opowiadam w jednym z wywiadów >>

Od zainspirowania się słynnymi impresjonistami po współczesny abstrakcyjny ekspresjonizm, którego kierunek w malarstwie ostatecznie obrałam. Gdzie wyraźne barwy, kształty i faktury (różne narzędzia malarskie: farby akrylowe, pasty, brokat..) tworzą wielowątkowy obraz na płótnie. To, co kocham w tym stylu najbardziej, to nieograniczona przestrzeń do tworzenia i różne interpretacje. Tak, jak moje obrazy w kolekcjach, które dla Was stworzyłam.

Norwegian Woods 2019 (9 obrazów), Oslo, Norwegia

Przed moim pierwszym zbiorem obrazów nazwanym Norwegian Woods, były jeszcze inne dzieła. Głównie obrazy tworzone na zamówienie i inspirowane ludźmi, dla których je malowałam. Ale to już osobna, choć równie piękna i ważna dla mnie, historia.

Norwegia to obecnie mój drugi dom, gdzie przebywam z moją najbliższą rodziną. I jak tu nie zainspirować się takim miejscem?! Surowym i jeszcze miejscami dziewiczym krajobrazem, tą nostalgiczną aurą i bliskością natury. Co widać w mojej leśno-wiosennej kolekcji obrazów Norwegian Woods. Lasy pełne świerków i drzew liściastych, pachnące deszczem i świeżością (obraz Lie down and relax). Eksplozja kolorów przy skandynawskiej wiośnie (obraz  Norwegian Spring czy Extravert Nature). Liczne potoki i małe wodospady (obraz Norwegian Waterfall). Nie tylko tereny leśne, ale i górzyste, fiordy… o czym nieco dalej, w mojej trzeciej kolekcji obrazów. Jest się czym zachwycać. I te kolory!

obraz las goco marshe

Korean Kimchi 2019-2020 (21 obrazów), Wyspa Geoje, Korea Południowa

Jedna z moich najdalszych i chyba najbardziej płodnych artystycznie podróży na drugi kraniec świata. Przecudowna energia, niespotykania nigdzie indziej. Przecudni ludzie różnych narodowości (obraz Friends will be Friends). Wszechobecna tradycja (obraz Pola ryżowe). Ale i nowoczesne, przyjazne podejście do życia. Uśmiech i powściągliwość. Morze i góry. Niesamowite widoki odwiedzanych przeze mnie miejsc na wielu moich obrazach z tej kolekcji: Guksabong, Geoje Blue Island, Geoje Green Island, Ha Long Bay, Korean Hanbok, Singapore-Miasto Lwa.

Każdy, kto odwiedzi Koreę, poczuje się tutaj dobrze. Różnorodność, tolerancja, przyjaciele – tak ja odebrałam swój roczny pobyt na Wyspie Geoje. To wszystko jest w mojej kolekcji pt. Korean Kimchi (Koreańskie Kimchi). Wspomnienie, które musiałam zobrazować farbą na płótnie. I tym samym - zapisać głęboko w swoim sercu, na pamiątkę – na zawsze.

Norwegian Fjords 2020-2021 (3 - kolekcja w trakcie tworzenia), Oslo, Norwegia

To moja najnowsza, cały czas powstająca kolekcja obrazów, również w Norwegii, do której powróciliśmy po podróży. Inspiracje do jej powstawania są różne – otaczające mnie ludzkie historie, aktualna sytuacja polityczna (lock down w Norwegii) czy zimowy krajobraz norweskich fiordów. Przewaga kolorów błękitu, granatu i bieli z ciepłą żółcią słońca czy pomarańczy. Co mnie zainspiruje dalej i jaki będzie tego efekt? Ile obrazów finalnie powstanie? Niedługo sami zobaczycie!

Wpływ pandemii na mój mały artystyczny świat

Artysta ewoluuje razem z kolekcją, cały czas idzie do przodu, rozwija się.. Zatrzymanie się w miejscu na dłuższy czas w malarstwie, nie jest wskazane. Niestety obecna sytuacja na świecie nie sprzyja podróżom, będącym dla mnie źródłem inspiracji. 

Lockdown, pandemia, strach o przyszłość czy złość wynikająca z przymusowych ograniczeń, nie mogłam tego nie odzwierciedlić na moich obrazach. Emocje w tworzeniu są istotne, nadają martwym rzeczom żywą energię. W zależności od miejsca, w którym aktualnie przebywałam, ta energia była różna. 

A wszystko zaczęło się z początkiem 2020 roku w Korei Południowej. Powstały wtedy moje trzy obrazy z kolekcji Korean Kimchi – Never Give Up!, Ślady stóp na piasku i Schody do raju. Wbrew pozorom i tej całej dramatycznej dla ludzkości sytuacji na świecie, obrazy te niosą nadzieję i radość. Podobnie mój najnowszy obraz You are not alone z trzeciej, powstającej kolekcji Norwegian Fjords – nie jesteś sam w czasach pandemii! Nawet jak jest niewesoło, pamiętajmy starą, sprawdzoną zasadę – po deszczu jest słońce. Tego Wam i sobie życzę!

goco marshe obraz las

Komentarze

Brak komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień